post-title Festivalul de Animatie „Gulliver”, o editie maraton cu 22 de spectacole

Festivalul de Animatie „Gulliver”, o editie maraton cu 22 de spectacole

Festivalul de Animatie „Gulliver”, o editie maraton cu 22 de spectacole

afis-festival-gulliver-2013Cea de-a XXI-a ediţie a Festivalului Internaţional de Animaţie „Gulliver”, organizat de Teatrul de Păpuşi „Gulliver” Galaţi, îşi deschide porţile în perioada 11-15 noiembrie, care le va oferi gălăţenilor spectacole deosebite, atât pentru copii şi tineret, cât şi pentru adulţi. Spectacolele vor avea loc în sala mare şi sala studio a Teatrului Dramatic „Fani Tardini”. Anul acesta, Festivalul va fi unul maraton, deoarece, în cele cinci zile ale evenimentului, vor avea loc nu mai puţin de 22 de spectacole.
Galaţiul va veni cu spectacolul caragialian „O noapte furtunoasă”, în regia lui Daniel Stanciu, care va avea premiera marţi după-amiaza. De asemenea, una dintre noutati o reprezinta faptul ca, pe lângă invitaţii de peste hotare din Bulgaria şi Chişinău, oraşul nostru va avea onoarea de a vedea un spectacol oferit de o trupă de teatru din Hong Kong.
Conform spuselor lui Stelian Stancu, juriul va trebui să jurizeze cu „două unităţi de măsură”, deoarece sunt două feluri de spectacole – pentru copii şi tineret şi pentru adulţi. Juriul este format din cunoscuţi oameni de teatru şi de cultură, precum Maria Mierluţ (preşedintele juriului, regizor), Marilena Ţepuş (critic de teatru, directorul Teatrului „Notarra” din Bucureşti) şi Ilie Zanfir (directorul Bibliotecii Judeţene „V.A.Urechia”).  Preţul biletelor este de 8 lei pentru copii şi de 10 lei pentru adulţi.

Programul celei de-a XXI-a ediţii a Festivalului de Animaţie „Gulliver”:
(toate spectacolele au loc în sala mare a Teatrului Dramatic, excepţie fac cele în care e menţionată deja sala studio)
Luni, 11 noiembrie
09.30 – deschiderea Festivalului
10.00 – Spărgătorul de nuci (Teatrul „Căluţul de mare”din Constanţa)
11.00 – Frumoasa din Pădurea Adormită (sala studio, Teatrul „Aşchiuţă” din Piteşti)
13.30 – Inimă rece (Teatrul „Ciufulici” din Ploieşti)
16.00 – Făt Frumos şi prinţesa bulgară (Teatrul „Tudor Vianu” din Giurgiu)
18.00 – Puşlamaua de la etajul 13 (sala studio, pentru adulţi, Teatrul de Păpuşi Silistra din Bulgaria)
Marţi, 12 noiembrie
10.00 – Fata babei şi fata moşului (Teatrul „Ţăndărică” din Bucureşti)
11.00 – Prostia omenească (sala studio, Teatrul „Puppets Art Time” din Iaşi)
13.00 – Oblio (Teatrul de Animaţie din Bacău)
17.00 – O noapte furtunoasă (Teatrul „Gulliver” din Galaţi)
18.30 – Uşa (pentru adulţi, sala studio, UNATC)
Miercuri, 13 noiembrie
10.00 – Fram, ursul polar (Teatrul „Luceafărul” din Iaşi)
12.00 –  Fram, ursul polar (Teatrul „Luceafărul” din Iaşi)
16.00 – Motanul încălţat (Teatrul „Guguţă” din Chişinău)
18.00 – În largul mării (pentru adulţi, sala studio, UNATC)
Joi, 14 noiembrie
10.00 – Frumoasa şi bestia (Teatrul „Merlin” din Timişoara)
11.00 – Ursul păcălit de vulpe (sala studio, Tatrul „Ataraxia” din Râmnicu Vâlcea)
13.30 – Semaforul (Teatrul „Eminescu” din Botoşani)
18.00 – Călătorie spre soare-apune (Hong Kong, China)
Vineri, 15 noiembrie
10.00 – Călătorie spre soare-apune (Hong Kong, China)
11.00 – Universul din lanterna magică (sala studi, Teatrul „Prichindel” din Alba Iulia)
13.00 – Dragostea celor trei portocale (Teatrul „Arlechino” din Braşov)
17.00 – Cenuşăreasa (Teatrul „Ariel” din Râmnicu Vâlcea)
18.00 – Festivitatea de premiere

Altii au citit si...